47 lat od meczu ze Śląskiem w ćwierćfinale Pucharu Polski

Napisał Administrator 17.03.2023

Równo 47 lat temu – 17 marca 1976 roku, nasz zespół wystąpił w ćwierćfinale rozgrywek Pucharu Polski. Wówczas nasza drużyna zmierzyła się ze Śląskiem Wrocław.

Awans do ćwierćfinału Pucharu Polski z sezonu 1975/76 to dotychczasowy największy sukces w historii naszego klubu. W drodze do tej fazy Gwardia wyeliminowała MRKS Gdańsk, Pogoń Szczecin, a w 1/8 finału Górnika Zabrze, którego gwiazdami w tamtym okresie byli Jerzy Gorgoń, Andrzej Szarmach, Zygfryd Szołtysik czy Henryk Wieczorek. Spotkanie z Górnikiem miało niezwykle emocjonujący przebieg. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1 (gole Nowicki - Szarmach). Piętnaście tysięcy koszalińskich kibiców było świadkami konkursu rzutów karnych, w których lepsi okazali się Gwardziści.

W ćwierćfinale rywalem naszego zespołu był Śląsk Wrocław, z powodzeniem rywalizujący w tym samym sezonie w rozgrywkach Pucharu UEFA, z takim drużynami jak szwedzki GAIS Goteborg i belgijski Royal Antwerp, żegnając się z rozgrywkami dopiero po dwumeczu ze słynnym Liverpoolem.

Wówczas w Śląsku występowali tej klasy zawodnicy, co m.in. Władysław Żmuda, Tadeusz Pawłowski czy Janusz Sybis.

Mecz rozegrany 17 marca 1976 roku na stadionie Bałtyku z wysokości trybun obserwowało piętnaście tysięcy kibiców. Spotkanie zakończyło się minimalną wygraną Śląska 1:0. Jedyną bramkę w 73. minucie strzelił dla wrocławian Zygmunt Garłowski.

Kilka tygodni później Śląsk sięgnął po trofeum, wygrywając w finale ze Stalą Mielec 2:0 (w półfinale wyeliminował Stoczniowca Gdańsk).