Gwardia na konferencji Bezpieczny Stadion

Napisał Administrator 29.10.2018

Na zaproszenie Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN, dwóch przedstawicieli naszego klubu wiceprezes Piotr Starnawski oraz członek zarządu Jakub Talewski, wzięli udział w XVIII edycji Konferencji „Bezpieczny Stadion”, która odbyła się 25 października w Kielcach.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele świata sportu, klubów piłkarskich oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez sportowych.

Podczas konferencji „Bezpieczny Stadion”, dr Steve Frosdick, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wielkiej Brytanii wygłosił prelekcję zatytułowaną „Świadomi ryzyka… Nieprzygotowani na odpowiedzialność”. Opisane zostały przypadki naruszenia bezpieczeństwa na stadionach angielskich, które w historii futbolu angielskiego zapisały się najtragiczniej (pożar w Bradford, gdzie zginęło 56 osób, mecz w Heysel, w którym grał Zbigniew Boniek, podczas którego zginęło 39 osób oraz tragedia w Hillsborough, gdzie zginęło 96 osób). Przypadki te zmieniły oblicze zarządzania imprezami masowymi, wpłynęły na powstanie lub modyfikację szeregu procedur dla policji, kierowników ds. bezpieczeństwa czy spikerów.

Część konferencji została poświęcona Mistrzostwom Świata do lat 20, które w przyszłym roku zostaną rozegrane w naszym kraju.

W cieszącym się ogromnym zainteresowaniem panelu dyskusyjnym wzięli udział: Zbigniew Boniek - Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, dr Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji oraz Jan Tomaszewski - były reprezentant Polski w piłce nożnej. Dyskusja nt. bezpieczeństwa na stadionach była burzliwa.

Ukoronowaniem konferencji była gala, podczas której zostali uhonorowani działacze oraz kluby wpisujące się w ideę fair play.